Kuratorzy sądowi
Jeżeli jesteśmy stroną postępowania przed sądem rodzinnym, prędzej czy później możemy zetknąć się z instytucją kuratora sądowego. Można powiedzieć, że kuratorzy sądowi stanowią w takich postępowaniach "oczy i uszy" sądu, przeprowadzają wywiady w miejscu zamieszkania stron, a sędziowie liczą się z wnioskami końcowymi zawartymi w treści wywiadów. W sprawach opiekuńczych wszczynanych z urzędu oraz w sprawach nieletnich często właśnie od pozytywnego wywiadu kuratora uzależnione jest to czy sąd w ogóle będzie podejmował postępowanie.
Czym zajmują się kuratorzy sądowi?
Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Jako przykład można wskazać nadzory kuratorów w orzekane w sprawach rodzinnych, czy w sprawach nieletnich oraz sporządzanie wywiadów na potrzeby toczących się postępowań.
Jakich wyróżniamy kuratorów sądowych?
Wyróżniamy dwa rodzaje kuratorów sądowych – zawodowych kuratorów sądowych oraz społecznych kuratorów sądowych. Dodatkowo wskazać należy, że kuratorzy sądowi wykonujący orzeczenia w sprawach karnych są kuratorami dla dorosłych, a wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich są kuratorami rodzinnymi.
Gdzie kuratorzy sądowi wykonują swoje zadania?
Kuratorzy sądowi wykonują swoje zadania w środowisku podopiecznych, także na terenie zamkniętych zakładów i placówek ich pobytu, w szczególności na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.